| Part Number | PVC4156 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Capacitance | 0.056µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Dielectric Material | Polyester |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.449" Dia x 1.201" L (11.40mm x 30.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.969" (24.60mm) |
| Applications | General Purpose |
| Features | - |