| Part Number | PVC16122 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Capacitance | 0.022µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 475V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.598" Dia x 1.650" L (15.20mm x 41.90mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.343" (34.10mm) |
| Applications | General Purpose |
| Features | - |