| Part Number | CS48-35P |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Off State | 1000V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 40mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 2.3V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 35A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100mA |
| Current - Off State (Max) | 20µA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 330A @ 100Hz |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | TO-208AA, TO-48-3, Stud |
| Supplier Device Package | TO-48 |
Manufacturer: Panduit Corp
Description: CONN TERM RECT LUG 1/0 AWG #3/8
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: IC TACH/SPEEDO DRIVER 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: IC TACH/SPEEDO DRIVER 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: IC TACH/SPEEDO DRIVER 20-SOIC
In Stock: 0