| Part Number | PM1608-331M |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 330µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 160mA |
| Current - Saturation | 180mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 3.8 Ohm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.115" (2.92mm) |
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 100UH 300MA 1.3 OHM
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1MH 70MA 13.8 OHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 15UH 1A 230 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD
In Stock: 0