Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors 3640JC682MAT3A\SB
AVX Corporation 3640JC682MAT3A\SB
Part Number
3640JC682MAT3A\SB
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP CER 6800PF 4KV X7R 3640
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
AVX Corporation
Product Parameter
Part Number 3640JC682MAT3A\SB
Part Status Active
Capacitance 6800pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4000V (4kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 3640 (9110 Metric)
Size / Dimension 0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)