| Part Number | AD5664BCPZ-R2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 16 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Settling Time | 7µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±6, ±1 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad, CSP |
| Supplier Device Package | 10-LFCSP-WD (3x3) |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8
In Stock: 3500