
crydom, global expert in solid state switching technology, combines technology and innovation to provide customers a wide range of standard solid state relays and solid state contactors, and specializes in custom designed solid state switching solutions for any load control application. crydom is a brand of cst.
| Artikelnummer | F1857HD600 |
|---|---|
| Teilstatus | Active |
| Struktur | Series Connection - SCR/Diode |
| Anzahl der SCRs, Dioden | 1 SCR, 1 Diode |
| Spannung - Aus Zustand | 600V |
| Strom - Ein Zustand (Es (AV)) (Max) | - |
| Aktuell - Ein Zustand (Es (RMS)) (Max) | 55A (DC) |
| Spannung - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3V |
| Aktuell - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA |
| Strom - Nicht Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 1500A @ 60Hz |
| Aktuell - Halten (Ih) (Max) | - |
| Betriebstemperatur | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Befestigungsart | Chassis Mount |
| Paket / Fall | Module |
Hersteller: Crydom Co.
Beschreibung: MODULE SCR/DIODE 55A 380VAC
Auf Lager: 0