Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RT1206FRE0733RL
Yageo RT1206FRE0733RL
Part Number
RT1206FRE0733RL
Description
RES SMD 33 OHM 1% 1/4W 1206
Product Parameter
Part NumberRT1206FRE0733RL
Part StatusActive
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)