Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RT0805FRE0730RL
Yageo RT0805FRE0730RL
Part Number
RT0805FRE0730RL
Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 0805
Product Parameter
Part NumberRT0805FRE0730RL
Part StatusActive
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)