Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RT0603FRE0791RL
Yageo RT0603FRE0791RL
Part Number
RT0603FRE0791RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 91 OHM 1% 1/10W 0603
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Yageo
Product Parameter
Part NumberRT0603FRE0791RL
Part StatusActive
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)