| Part Number | STR05S05 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Linear Regulator Replacement |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 6.5V |
| Voltage - Input (Max) | 32V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Power (Watts) | - |
| Voltage - Isolation | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Efficiency | 86% |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-SMD Module, Gull Wing |
| Size / Dimension | 0.60" L x 0.38" W x 0.36" H (15.3mm x 9.6mm x 9.2mm) |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | Enable, Active High |