Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters ECP60UT01
XP Power ECP60UT01
Part Number
ECP60UT01
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 60W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
XP Power
In Stock 62 pcs
    24.50000/pcs
  • 5 pcs
    23.76500/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberECP60UT01
Part StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs3
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)7A, 3A, 300mA
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 1.20" H (101.6mm x 50.8mm x 30.5mm)