| Part Number | ECP150PS28 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 3.5A |
| Power (Watts) | 100W (150W Forced Air) |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Voltage - Isolation | 4kV (4000V) |
| Efficiency | 92% |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C (With Derating) |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm) |
Manufacturer: XP Power
Description: AC/DC CONVERTER 12V 100W/130W
In Stock: 0
Manufacturer: XP Power
Description: AC/DC CONVERTER 15V 100W/130W
In Stock: 23
Manufacturer: XP Power
Description: AC/DC CONVERTER 18V 100W/130W
In Stock: 24
Manufacturer: XP Power
Description: AC/DC CONVERTER 24V 100W/130W
In Stock: 40
Manufacturer: XP Power
Description: AC/DC CONVERTER 28V 100W/130W
In Stock: 0