| Part Number | 865230243003 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 47µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 48mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 72mA @ 10kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Weidmuller
Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 120V
In Stock: 40
Manufacturer: Weidmuller
Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 120V
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP 22 UF 20% 6.3 V
In Stock: 2000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP 33 UF 20% 6.3 V
In Stock: 1000
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP 47 UF 20% 6.3 V
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP 100 UF 20% 6.3 V
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP 220 UF 20% 6.3 V
In Stock: 900