| Part Number | 861021483005 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 82µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 640mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 979.2mA @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.496" (38.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
In Stock: 99
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
In Stock: 98
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
In Stock: 96
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
In Stock: 95
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
In Stock: 100
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
In Stock: 100
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
In Stock: 100
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
In Stock: 100