| Part Number | 860160381045 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 4700µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 1.792 @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.844A @ 100kHz |
| Impedance | 55 mOhm |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.043" (26.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: O RING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: O RING
In Stock: 0