| Part Number | 860160272004 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 39µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 62.4mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 120mA @ 100kHz |
| Impedance | 2.02 Ohm |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: NUT PANEL
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: O RING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: O RING
In Stock: 0