| Part Number | 82551200 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Varistor Voltage (Min) | 29.7V |
| Varistor Voltage (Typ) | 33V |
| Varistor Voltage (Max) | 36.3V |
| Current - Surge | 100A |
| Energy | 0.50J |
| Number of Circuits | 1 |
| Maximum AC Volts | 20VAC |
| Maximum DC Volts | 26VDC |
| Capacitance @ Frequency | 490pF @ 1kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |