| Part Number | 82550110 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Varistor Voltage (Min) | 15.3V |
| Varistor Voltage (Typ) | 18V |
| Varistor Voltage (Max) | 20.7V |
| Current - Surge | 100A |
| Energy | 0.10J |
| Number of Circuits | 1 |
| Maximum AC Volts | 11VAC |
| Maximum DC Volts | 14VDC |
| Capacitance @ Frequency | 750pF @ 1kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |