| Part Number | 82536040 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Varistor Voltage (Min) | 6.4V |
| Varistor Voltage (Typ) | 8V |
| Varistor Voltage (Max) | 9.6V |
| Current - Surge | 30A |
| Energy | 0.10J |
| Number of Circuits | 1 |
| Maximum AC Volts | 4VAC |
| Maximum DC Volts | 5.5VDC |
| Capacitance @ Frequency | 200pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |