| Part Number | 744878006 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Coils | 2 |
| Test Inductance - Connected In Series | 27.2µH |
| Inductance - Connected In Parallel | 6.8µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating - Parallel | 1.4A |
| Current Rating - Series | 700mA |
| Current Saturation - Parallel | 2.8A |
| Current Saturation - Series | 1.4A |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 135 mOhm Max |
| DC Resistance (DCR) - Series | - |
| Shielding | Shielded |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm) |
| Height | 0.157" (4.00mm) |
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 300NH 3.9A 18 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 470NH 3.3A 23 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 720NH 3A 27.5 MOHM SMD
In Stock: 550