| Part Number | 74479897150 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Multilayer |
| Material - Core | - |
| Inductance | 500nH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 2.9A |
| Current - Saturation | 1.1A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 25 mOhm |
| Q @ Freq | 25 @ 1MHz |
| Frequency - Self Resonant | 90MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 1MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) |