| Part Number | 744764901 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | - |
| Material - Core | Powdered Iron |
| Inductance | 1µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 1.55A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 156 mOhm Max |
| Q @ Freq | 20 @ 1.25MHz |
| Frequency - Self Resonant | 210MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 1.25MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | 2-SMD |
| Size / Dimension | 0.134" L x 0.098" W (3.40mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.094" (2.40mm) |
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 300NH 3.9A 18 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 470NH 3.3A 23 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 720NH 3A 27.5 MOHM SMD
In Stock: 550