| Part Number | 744710205 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 2µH |
| Tolerance | ±25% |
| Current Rating | 5A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 6.5 mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 100MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Frequency - Test | 10kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.232" Dia x 0.551" L (5.90mm x 14.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 300NH 3.9A 18 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 470NH 3.3A 23 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 720NH 3A 27.5 MOHM SMD
In Stock: 550