| Part Number | 74437334082 |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Molded |
| Material - Core | Powdered Iron |
| Inductance | 8.2µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 1.9A |
| Current - Saturation | 4.5A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 171 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 20MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD |
| Supplier Device Package | 5020 |
| Size / Dimension | 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |