| Part Number | 74404042033 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 3.3µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 2A |
| Current - Saturation | 2.9A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 55 mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | 56MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | 4018 |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 300NH 3.9A 18 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 470NH 3.3A 23 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: FIXED IND 720NH 3A 27.5 MOHM SMD
In Stock: 550