| Part Number | 691414720002 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 2 |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Mating Orientation | 45° (135°) Angle with Board |
| Current | 15A |
| Voltage | 300V |
| Wire Gauge | 12-28 AWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Termination | Screwless - Push Button Clamp |
| Features | - |
| Color | Gray |
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: TERM BLOCK 2POS SIDE ENT 7.62MM
In Stock: 0
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: TERM BLOCK 3POS SIDE ENT 7.62MM
In Stock: 143
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: TERM BLOCK 4POS SIDE ENT 7.62MM
In Stock: 89
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: TERM BLOCK 5POS SIDE ENT 7.62MM
In Stock: 100
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: TERM BLOCK 6POS SIDE ENT 7.62MM
In Stock: 100
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: TERM BLOCK 7POS SIDE ENT 7.62MM
In Stock: 100
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: TERM BLOCK 8POS SIDE ENT 7.62MM
In Stock: 68
Manufacturer: Wurth Electronics Inc.
Description: TERM BLOCK 9POS SIDE ENT 7.62MM
In Stock: 50