Home Product Index Optoelectronics Panel Indicators, Pilot Lights L75R-R125-2211
Visual Communications Company - VCC L75R-R125-2211
Part Number
L75R-R125-2211
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Description
LED IND RED 125V 6" WIRE LEAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Panel Indicators, Pilot Lights
Visual Communications Company, LLC
    1.50075/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberL75R-R125-2211
Part StatusActive
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens Transparency-
RatingsAC
Voltage125V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.38" (9.65mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 6" (152.40mm)