Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors T95S684M035CSSL
Vishay Sprague T95S684M035CSSL
Part Number
T95S684M035CSSL
Manufacturer
Vishay Sprague
Description
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1507
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
Vishay Corporation
Vishay Corporation
Product Parameter
Part NumberT95S684M035CSSL
Part StatusActive
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)