Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors T95R336K035LSAS
Vishay Sprague T95R336K035LSAS
Part Number
T95R336K035LSAS
Description
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824
Vishay Corporation
    5.19645/pcs
  • 300 pcs
Product Parameter
Part NumberT95R336K035LSAS
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
TypeConformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)