Home Product Index Resistors Through Hole Resistors SFR25H0002000JR500
Vishay BC Components SFR25H0002000JR500
Part Number
SFR25H0002000JR500
Manufacturer
Vishay BC Components
Description
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Vishay Corporation
Vishay Corporation
Product Parameter
Part NumberSFR25H0002000JR500
Part StatusActive
Resistance (Ohms)200
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)