Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors MAL211892159E3
Vishay BC Components MAL211892159E3
Part Number
MAL211892159E3
Manufacturer
Vishay BC Components
Description
CAP ALUM 15UF 20% 200V AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Vishay Corporation
Vishay Corporation
    1.66500/pcs
  • 10 pcs
    1.34150/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number MAL211892159E3
Part Status Active
Capacitance 15µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200V
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.76 Ohm
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Polarization -
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency -
Ripple Current - High Frequency 210mA @ 10kHz
Impedance 3.75 Ohm
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)