| Part Number | MAL209010472E3 |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Capacitance | 4700µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 78 mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | Audio |
| Ripple Current - Low Frequency | 2.8A @ 100Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance | 53 mOhm |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay BC Components
Description: CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0