Home Product Index Capacitors Ceramic Capacitors K331J15C0GF5TL2
Vishay BC Components K331J15C0GF5TL2
Part Number
K331J15C0GF5TL2
Manufacturer
Vishay BC Components
Description
CAP CER 330PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Ceramic Capacitors
Vishay Corporation
Vishay Corporation
Product Parameter
Part NumberK331J15C0GF5TL2
Part StatusActive
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)