| Part Number | 39D108F040GP0 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 1000µF |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Voltage - Rated | 40V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 500 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | - |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.760" Dia x 2.642" L (19.30mm x 67.10mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10UF 150V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10UF 300V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10UF 450V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10UF 450V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 100UF 75V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 100UF 150V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 100UF 150V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 100UF 250V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 100UF 250V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 100UF 300V AXIAL
In Stock: 0