Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RC55Y-82K5BI
TT Electronics/Welwyn RC55Y-82K5BI
Part Number
RC55Y-82K5BI
Manufacturer
TT Electronics/Welwyn
Description
RES 82.5K OHM 0.25W 0.1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
In Stock 625 pcs
Product Parameter
Part NumberRC55Y-82K5BI
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)