Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount PCF0603R-100RBT1
TT Electronics/Welwyn PCF0603R-100RBT1
Part Number
PCF0603R-100RBT1
Manufacturer
TT Electronics/Welwyn
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603
Family
Chip Resistor - Surface Mount
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPCF0603R-100RBT1
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)