Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount M55342E06B66B5R
TT Electronics/IRC M55342E06B66B5R
Part Number
M55342E06B66B5R
Manufacturer
TT Electronics/IRC
Description
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 0.15W 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
TT Electronics Corporation
TT Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberM55342E06B66B5R
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.081" L x 0.050" W (2.06mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.66mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)