| Part Number | HM71-40101LFTR |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 100µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 1.2A |
| Current - Saturation | 2.5A |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 220 mOhm Max |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.450" (11.43mm) |
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 10UH 1.1A 160 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 100UH 300MA 1.27 OHM
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1MH 70MA 13.8 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 15UH 1.2A 230 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1UH 2.9A 50 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.5UH 2.8A 50 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 22UH 800MA 370 MOHM
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 220UH 200MA 2.65 OHM
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD
In Stock: 0