| Part Number | HM56-13131R2LF |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 1.2µH |
| Tolerance | ±15% |
| Current Rating | 20A |
| Current - Saturation | 35A |
| Shielding | Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 1.3 mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) |
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 150NH 68A 0.6 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 190NH 75A 0.55 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 220NH 60A 0.55 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 370NH 58A 0.8 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 400NH 50A 0.8 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 600NH 30A 0.8 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1UH 28A 2 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.3UH 25A 2 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 1.5UH 24A 3.65 MOHM TH
In Stock: 0
Manufacturer: TT Electronics/BI Magnetics
Description: FIXED IND 2UH 20A 3.65 MOHM TH
In Stock: 0