Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Trimmer Potentiometers 89PR500KLF
TT Electronics/BI 89PR500KLF
Part Number
89PR500KLF
Manufacturer
TT Electronics/BI
Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Trimmer Potentiometers
TT Electronics/BI
    0.68000/pcs
  • 10 pcs
    0.60000/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number89PR500KLF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns20
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRectangular - 0.750" x 0.190" Face x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)