Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Trimmer Potentiometers 82PR20KLF
TT Electronics/BI 82PR20KLF
Part Number
82PR20KLF
Manufacturer
TT Electronics/BI
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Trimmer Potentiometers
TT Electronics/BI
    0.51000/pcs
  • 10 pcs
    0.45000/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number82PR20KLF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.250" Dia x 0.140" H (6.35mm x 3.56mm)