Home Product Index Potentiometers, Variable Resistors Trimmer Potentiometers 25PR100LF
TT Electronics/BI 25PR100LF
Part Number
25PR100LF
Manufacturer
TT Electronics/BI
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Trimmer Potentiometers
TT Electronics/BI
In Stock 222 pcs
    0.42500/pcs
  • 10 pcs
    0.37500/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number25PR100LF
Part StatusActive
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionSquare - 0.270" x 0.270" Face x 0.190" H (6.86mm x 6.86mm x 4.83mm)