Texas Instruments TPS40050PWPR
Part Number
TPS40050PWPR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberTPS40050PWPR
Part StatusActive
Output TypeTransistor Driver
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Number of Outputs1
Output Phases1
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8 V ~ 40 V
Frequency - Switching500kHz
Duty Cycle (Max)94%
Synchronous RectifierYes
Clock SyncYes
Serial Interfaces-
Control FeaturesCurrent Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad