Texas Instruments TLV27L1CDBVRG4
Part Number
TLV27L1CDBVRG4
Description
IC OPAMP GP 160KHZ RRO SOT23-5
Family
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberTLV27L1CDBVRG4
Part StatusActive
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.06 V/µs
Gain Bandwidth Product160kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply7µA
Current - Output / Channel400µA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 16 V, ±1.35 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C