Texas Instruments TLV2762IPG4
Part Number
TLV2762IPG4
Description
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8DIP
Family
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Texas Instruments
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberTLV2762IPG4
Part StatusObsolete
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.23 V/µs
Gain Bandwidth Product500kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias3pA
Voltage - Input Offset550µV
Current - Supply20µA
Current - Output / Channel10.2mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)1.8 V ~ 3.6 V, ±0.9 V ~ 1.8 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)