Texas Instruments TLV1544CDG4
Part Number
TLV1544CDG4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 16-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Texas Instruments
    1.32677/pcs
  • 120 pcs
Product Parameter
Part NumberTLV1544CDG4
Part StatusActive
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)87k
Number of Inputs4
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationMUX-S/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)