Texas Instruments SN75ALS162DW
Part Number
SN75ALS162DW
Description
IC BUS XCVR OCTAL 24-SOIC
Texas Instruments
In Stock 217 pcs
    1.99800/pcs
  • 10 pcs
    1.84290/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberSN75ALS162DW
Part StatusActive
TypeTransceiver
ProtocolIEEE 488
Number of Drivers/Receivers8/8
DuplexHalf
Receiver Hysteresis650mV
Data Rate-
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)