Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Logic - Gates and Inverters SN74LVC1G32DRLRG4
Texas Instruments SN74LVC1G32DRLRG4
Part Number
SN74LVC1G32DRLRG4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-5
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Logic - Gates and Inverters
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberSN74LVC1G32DRLRG4
Part StatusActive
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits1
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL4ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C