Home Product Index Power Supplies - Board Mount DC DC Converters PTH08T221WAD
Texas Instruments PTH08T221WAD
Part Number
PTH08T221WAD
Manufacturer
Texas Instruments
Description
MODULE PIP 16A 14VIN T/H 11-DIP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC DC Converters
Texas Instruments
In Stock 220 pcs
    10.64000/pcs
  • 5 pcs
    10.56000/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPTH08T221WAD
Part StatusActive
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.69 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16A
Power (Watts)-
Voltage - Isolation-
ApplicationsITE (Commercial)
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-DIP Module
Size / Dimension0.87" L x 0.75" W x 0.34" H (22.1mm x 19.1mm x 8.6mm)